История на душата – културна история от Античността до днес
Историята на душата започва с Омир, а Платон и Аристотел оформят античната представа за нея. През Средните векове Църквата я поставя пред алтернативата: спасение или гибел, а Данте тръгва по дирите й към отвъдните светове. Ренесансът, в лицето на Монтен и Декарт, я подлага на съмнение и анализ, за да я опознае по-добре.
Следват търсенията на разумно и научно обяснение на душата от страна на просвещенските философи Кант и Хегел, на Гьоте и Киргекор, на Дарвин и Фройд, Ницше и Витгенщайн, за да се стигне до съвременността и опознаването на представите на другите (исляма и будизма) за душата. Душата е свеждана до религиозна концепция или нещо ирационално и подлежащо на терапия (съвременната психология).
Тази книга разказва как изобразяването на душата в художествената литература и концепцията за нея във философията са формирали образите и историите на душата в западната култура, които все още носим със себе си като палимпсест, който се е запечатал в съзнанието ни.
През период от три хиляди години проф. Уле Мартин Хьойстад (р. 1947) се движи с лекота сред идеите за душата на философи, богослови и писатели. Пише с лекота, елегантност и вдъхновение, достойно за завиждане. Книгата му приобщава към прозрения и стимулира нашите мисли.
Това е първата история на душата в западната култура.
Уле Мартин Хьойстад е професор в норвежки и датски университети, автор е на световнопризнати интердисциплинарни културни изследвания, преведени на много езици. Той борави с палитра от науки (история, литература, философия, психология, биология) и разглежда душата като феномен, който все още е неразгадан и ненапълно проучен.
Освен предположенията, доказателствата и тълкуванията на великите мислители, авторът разнообразява разказа си и с вмъкване на любопитни факти от живота и биографията им. Умерената употреба на термини обогатява познанията и превръща текста в увлекателен, разбираем и интересен. През погледа на различните изследователи и техните виждания, разбирания и тълкувания Уле Мартин Хьойстад прави цялостен обзор на душата и на всички промени, които поетапно настъпват в историческото развитие на човечеството.
Тъй като живеем в мултикултурна глобална епоха, концепцията за душата в будизма и исляма също е разгледана. С тази актуализация книгата показва как човек трябва да разбира „другите“, непознатите, за да разбере себе си – което е крайната цел на тази интелектуално стимулираща книга.