Skip to main content

Създаване и представяне на дигитално достъпно културно наследство на община Шумен

На проведената в град Велико Търново XXII Национална научна конференция с международно участие „Библиотеки – четене – комуникации” на тема„Стандартизация и методология при дигиталната конверсия на културно-историческото наследство” беше представен проектът на Община Шумен  „Създаване и представяне на дигитално достъпно културно наследство на община Шумен” по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”, финансирана  от Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021 г.  

Основна цел на проекта е опазване и промотиране на културното наследство на община Шумен и осигуряване на онлайн достъп до него чрез дигитализиране.

Към месец ноември 2023 г. експерти на трите културни института – Регионален исторически музей – Шумен, Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” и Художествена галерия „Елена Карамихайлова”, са дигитализирали и обработили общо над двадесет хиляди елементи на движимото културно наследство.

Подготвени са дигитални копия на някои от най-ценните издания, притежание на Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” и Народно читалище „Добри Войников”. Сред тях са непоказвани до днес вестници и списания от XIX в., стари шуменски периодични издания, уникални краеведски документи и ценни архиви на видни личности.

Дигитализирани са археологически културни ценности и предмети от отделите „Етнография”, „Нова история” и „Най-нова история” на Шуменския регионален музей, сред които ювелирни изделия, облекла и носии, снимки, предмети от бита на малцинствата в града. Дигитализираните документи и предмети представят богатата колекция на Регионалния исторически музей, комплектувана в продължение на повече от сто години.

Дигитализиран е живописният фонд на градската художествена галерия, наброяващ над 1500 творби предимно от български художници от края на ХІХ и ХХ в. Обхванати са всички жанрове на живописта – портрет, пейзаж, натюрморт, композиция. Основна част от представените художници са родени в Шумен или са свързали живота си с града.Краен резултат от проектните дейности е създаването на дигитален информационен ресурс, който да дава аналитична и систематизирана информация за движимото културно наследство на община Шумен и да обезпечава нуждите на образованието и науката както в българските университети и научни институти, така и в изследователските центрове в чужбина.